Skaling

Skaling to zabieg higienizacyjny polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Do tego zabiegu używa się specjalnego urządzenia zwanego skalerem. Zabieg powinien być przeprowadzany co najmniej raz do roku. Złogi nazębne powodują uszkodzenie tkanek przyzębia, czyli dziąseł i kości, w których umocowane są zęby. Nie usuwany przez dłuższy czas powoduje stopniową i nieodwracalną destrukcję, co prowadzi do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów. Systematyczne usuwanie złogów nazębnych jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej.

SCHEMAT ZABIEGU

Usunięcie złogów nazębnych odbywa się przy użyciu narzędzia ultradźwiękowego. Kontakt końcówki skalera z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi, co prowadzi do ich pękania i usunięcia z powierzchni zęba. Używana w trakcie zabiegu woda wypłukuje drobnoustroje i rozcieńcza ich toksyny. Po każdym skalingu wykonywany jest polishing, czyli polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów przy użyciu gumek i pasty polerskiej, który ułatwia usunięcie pozostałych osadów spowodowanych piciem herbaty lub kawy. Zęby odzyskują wówczas swoją jasną barwę. Na koniec przeprowadza się fluoryzację celem remineralizacji zębów i profilaktyki nadwrażliwości. Skaling przez większość pacjentów uważany jest za zabieg bezbolesny. W przypadku odsłoniętych szyjek zębów i ich nadwrażliwości może mu towarzyszyć uczucie dyskomfortu.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Bezpośrednio po zabiegu oczyszczania (skalingu) i/lub piaskowaniu zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę (za wyjątkiem wody). Bezpośrednio po zabiegu, a najlepiej przez 24 godziny, zalecane jest stosowanie tzw. “białej diety” (unikanie pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów np. jagód, buraków, kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, Coca –  Coli) itp. Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów zalecane jest stosowanie pasty na nadwrażliwość. Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samych pacjentów.

 

 • Cena 120 – 250 zł

Ważne informacje

Wskazania 

 • W celu usunięcia nadmiernego kamienia i osadów
 • Jest niezbędny przed leczeniem zachowawczym, periodontologicznym, ortodontycznym i protetycznym
 • Jest absolutnie konieczny przed zabiegami estetycznymi, jak wybielanie zębów
 • Jest niezbędny przed zabiegami fluoryzacji
 • Gojenie po zabiegach chirurgicznych przebiega szybciej po oczyszczeniu zębów z kamienia i miękkich złogów

Przeciwskazania 

 • Rozrusznik serca
 • Mocno rozwinięta osteoporoza
 • Usuwanie przebarwień i miękkich nalotów
 • Skaling w okolicy przydziąsłowej implantów (ręczne kirety plastikowe)
 • Głębokie kieszonki – skalery imitują ciepło