SEPTOPLASTYKA – KOREKTA PRZEGRODY NOSOWEJ

Prawidłowo uformowana przegroda nosowa powinna przebiegać w osi nosa. W wyniku wrodzonej lub nabytej deformacji (nieprawidłowości tkanki chrzęstnej), przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych – w konsekwencji skrzywiona przegroda utrudnia przepływ powietrza. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody, prowadzi do przewlekłych schorzeń.

Septoplastyka to medyczna nazwa zabiegu laryngologicznego, polegającego na plastyce skrzywionej przegrody nosa. Podstawowym celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosa, tzn. przywrócenie jej ustawienia w linii pośrodkowej. Zabieg służy nie tylko estetyce, ale też poprawie drożności jamy nosa (a tym samym poprawie jakości oddychania)

 • SEPTOPLASTYKA od 7000 – 8000 zł
 • SEPTOKONCHOPLASTYKA  – operacja przegrody nosa + redukcja objętości śluzówki małżowin nosowych 9500 zł

(Cena ustalana jest indywidualnie. Rodzaj znieczulenia jest uzależniony od zakresu zabiegu, oczekiwań pacjenta i jest uzgadniany z lekarzem)

Ważne informacje

Wskazania 

 • istotne skrzywienie przegrody, prowadzące do zaburzeń oddychania przez nos
 • nawracające zapalenie zatok przynosowych, migdałków podniebiennych, kanałów łzowych
 • zniekształcenia pourazowe i pozapalne
 • naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa
 • znaczne upośledzenie węchu jedno- lub obustronne
 • niekiedy przed leczeniem ortodontycznym
 • przewlekłe/nawracające wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Przeciwskazania 

 • ostre zapalenie błony śluzowej nosa
 • ciężkie schorzenia ogólne
 • nasilone zmiany zanikowe błony śluzowej nosa
 • stosowanie leków rozrzedzających krew
 • ciężkie skazy krwotoczne
 • uczulenie na leki znieczulające

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie i po operacji. Preparaty te zawierają m.in.kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (Nurofen,Ibufen, Polocard, Acard, Aspiryna,Ketonal). Niebezpieczne przed operacją jest również przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (Heparyna, Plavix). Leków z tych grup nie powinno się przyjmować na 5 dni przed zabiegiem. Jeśli występują wątpliwości na temat niektórych leków zażywanych w tym czasie, należy porozmawiać z lekarzem na konsultacji kwalifikacyjnej. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie przyjmuj  preparatów zawierających olej lniany, żeń-szeń, czosnek oraz tran z wątroby dorsza, gdyż również rozrzedzają krew.

Nie należy spożywać posiłków na 6 godzin przed zabiegiem.

Na 10 dni przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać badania ogólne (morfologię z płytkami krwi, oznaczenie czasu INR, APTT jonogram, poziom kreatyniny oraz EKG w przypadku osób po 40- tym roku życia, w przypadku przewlekłego zapalenia zatok także TK głowy).

 

PRZEBIEG ZABIEGU

Septoplastyka przeprowadzana jest przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym, co powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji.  Trwa od 40 do 60 minut. Procedura polega na nacięciu przedsionka nosa i odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. W zależności od rodzaju wykrzywienia, wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrznosowo (bez jej usuwania) lub usuwa się zdeformowaną chrząstkę. Dalej następuje odpowiednie przygotowanie usuniętej chrząstki i ponowne umieszczenie jej w poprzednim miejscu.

Po wykonanej operacji zakładane są szwy, które mają na celu ustabilizowanie i utrzymanie przegrody nosa we właściwej pozycji. Na koniec zakłada się opatrunki (dreny) do obu przewodów nosowych.

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

– utrzymanie opatrunku wewnątrznosowego do 48 godzin po zabiegu,

– ograniczenie wysiłku fizycznego

– zapewnienie prawidłowej wilgotności jamy nosowej (stosować preparaty z soli morskiej)

– wypoczynek

– w przypadku nadmiernego krwawienia schłodzić nos, zatoki przynosowe stosując zimne okłady

– podczas kichania otwierać usta, by zminimalizować ciśnienie wytwarzane w jamie nosowej

 

operacja krzywej przegrody nosa ● operacja nosa Wrocław ● plastyka przegrody nosa Wrocław ● septoplastyka Wrocław