Niestety nawet najmniejsza luka między zębami jest w stanie doprowadzić do zaburzeń aparatu żucia, np. do nadmiernego pochylania, bądź ścierania pozostałych zębów. Protezy niwelują to oddziaływanie, co pozwala cieszyć się wygodą codziennego użytkowania bez bólu i podrażnień.
W nowoczesnej stomatologii stosowane są przede wszystkim protezy szkieletowe, które stanowią ruchome uzupełnienia protetyczne nawet dużych luk zębowych. Najczęściej mocowane są one na klamrach, które poprawiają komfort użytkowania i przenoszą siły zgryzowe na zęby. Rozwiązaniem tańszym są częściowe bądź całkowite protezy akrylowe, które jednak przenoszą siły żucia na błonę śluzową wyrostka zębodołowego, co wywiera negatywny wpływ na tkanki miękkie przyzębia. Mikroprotezy są natomiast stosowane w przypadku konieczności uzupełnienia braku pojedynczego zęba. Niestety tego rodzaju uzupełnienie ma charakter tymczasowy.
ZALECENIA
Przez pierwsze tygodnie po wykonaniu protezy należy spożywać pokarmy rozdrobnione, o miękkiej bądź półpłynnej konsystencji. Należy również unikać żucia gumy i podobnych pokarmów. O wszelkich zaleceniach dotyczących użytkowania protezy i jej właściwej konserwacji poinformuje nas lekarz stomatolog podczas ostatecznej przymiarki tego rodzaju uzupełnienia protetycznego.