Tymczasowy opatrunek stosowany jest w momencie, gdy ząb wymaga długiego leczenia (np. leczenia kanałowego). Przy leczeniu rozłożonym w czasie nie ma sensu każdorazowe zakładanie plomby, ponieważ jej usuwanie wymagałoby dodatkowego wiercenia. Ząb zostaje zatem uszczelniony i zabezpieczony przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych przy pomocy fleczera, który można łatwo i szybko usunąć w momencie dalszego leczenia.
Tlenek cynku to tymczasowy opatrunek leczniczy, który wywołuje się cofanie się procesu próchnicowego na dnie ubytku zębowego i w ten sposób pozwala uniknąć leczenia kanałowego. Jego skuteczność zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji pacjenta.
SCHEMAT ZABIEGU
Opatrunek tymczasowy wykonuje się z wytrzymałego materiału, który łatwo i szybko się zakłada oraz wyjmuje. Wypełnienie zakładane jest pod koniec wizyty lekarskiej. Tlenek cynku występuje najczęściej pod postacią proszku, który dentysta miesza z płynnym eugenolem. Powstała substancja przybiera konsystencję plasteliny, którą lekarz zalepia ubytek w zębie. Tlenek cynku może pozostawać w zębie przez okres od 1-6 miesięcy.
ZALECENIA
Po założeniu fleczera nie należy jeść i pić przez 30 minut. Ząb z założonym opatrunkiem należy oszczędzać, gryząc drugą stroną. Unikać twardych pokarmów.