KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszym Centrum otolaryngolog przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób, leków które przyjmuje, przebytych operacji i znieczuleń. Informuje pacjenta, jak należy przygotować się do zabiegu, omawia proces zabiegu, zalety, oraz możliwe działania niepożądane.
Laryngolog podczas wizyty wykonuje badanie videofiberoskopii, czyli badanie wnętrza jamy nosa, celem oceny małżowin nosowych, błony śluzowej oraz obecności wydzieliny. Badanie to polega na wprowadzeniu przez nozdrza przednie (dziurki nosa) giętkiego przyrządu, który zaopatrzony jest w system optyczny umożliwiający obrazowanie wnętrza nosa.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU ADENOTOMII
- Badania; morfologia z rozmazem, APTT i PT, CRP , elektrolity , badanie ogólne moczu (mocz poranny), grupa krwi.
- Jeżeli dziecko cierpi na przewlekłe schorzenia, wymagane są konsultacje właściwych specjalistów
- Wywiad anestezjologiczny przeprowadzony jest w dniu zabiegu
(wszystkie badania i konsultacje można zrealizować w naszym Centrum)
Jak się przygotować do zabiegu adenotomii?
Na tydzień przed operacją nie wolno podawać dziecku leków tj. ; Nurofen, Aspiryna, Ibufen, Polopiryna. Leki te bowiem zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą wpływać na krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji. Można podać tylko Paracetamol. Jeśli występują wątpliwości na temat niektórych leków zażywanych w tym czasie, należy porozmawiać z lekarzem na konsultacji kwalifikacyjnej. Na 6 godzin przed operacją, dziecko nie może nic jeść ani pić mleka. Na 3 godziny przed zabiegiem nie może również pić wody.
Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie podawaj dziecku preparatów zawierających olej lniany, żeń-szeń, czosnek oraz tran z wątroby dorsza.
PRZEBIEG ZABIEGU
Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu anestezjologicznego. Lekarz analizuje wyniki badań i opinie specjalistów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, podaje dziecku lek, który powoduje senność, co znacznie ułatwia dalszą procedurę anestezjologiczną. Dziecko zostaje przewiezione na salę zabiegową, gdzie w pierwszej kolejności podawane jest znieczulenie ogólne.
Do ust pacjenta zostaje włożony rozwieracz, w celu uwidocznienia operowanej okolicy. Lekarz uciska szpatułką nasadę języka, oceniając wielkość migdałka.
Następnie dochodzi do wprowadzenia adenotomu, dobranego rozmiarem do części nosowej gardła. Przyrząd jest opierany o nozdrza tylne i przyciskany do stropu nosogardła – w taki sposób, by w jego otworze znalazł się migdałek gardłowy.
Po dokładnym namierzeniu migdałka, dochodzi do jego ścięcia. Resztki migdałka są usuwane przy pomocy mniejszego adenotomu.
Miejsce pozabiegowe jest uciskane przy użyciu tamponu i gazy przez 1-2 minuty, ewentualnie przy użyciu koagulacji tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko, które zostaje przeniesione do sali pozabiegowej, gdzie będą mogli przebywać również rodzice. Dziecko dostaje leki przeciwbólowe. Ze względów bezpieczeństwa zalecany jest krótki, kilkugodzinny pobyt w Klinice. Po kilku godzinach, kiedy ustąpią wszelkie skutki znieczulenia dziecko może zostać zabrane do domu.
ZALECENIA PO ZABIEGU
Bezpośrednio po zabiegu bezwzględnie zabrania się podawania pokarmów, gdyż mogą spowodować wymioty !
Zaleca się ponad to :
– podawanie przez kilka dni leków przeciwbólowych i przeciwkrwotocznych
– unikanie wysiłków fizycznych przez 7- 10 dni
– dieta lekkostrawna przez 3-7 dni
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała. We wszystkich takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska.
Po wycięciu migdałków stan zdrowia znacznie się poprawia. Usunięcie trzeciego migdałka umożliwia na nowo oddychanie nosem. Znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób uszu i częstotliwość zakażeń dróg oddechowych. Korzyść z zabiegu operacyjnego rozpatrywana jest także w kontekście przyszłego prawidłowego rozwoju psychicznego.
● usunięcie trzeciego migdałka Wrocław ● operacja trzeciego migdałka Wrocław ● adenotomia Wrocław cena
● podcięcie migdałków podniebiennych Wrocław ● tonsillotomia Wrocław ● drenaż uszu Wrocław