mgr Justyna Spławska

Dietetyk, psychodietetyk z ponad 10-letnim doświadczeniem. Ukończyłam Technologię Żywności i Żywienie Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz studia podyplomowe Dietetyka i Planowanie Żywienia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i Psychodietetykę na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Zawód dietetyka wiąże się ze stałym podnoszeniem swoich kwalifikacji, dlatego uczestniczę w szkoleniach, webinarach i konferencjach oraz poszerzam wiedzę czytając książki i czasopisma branżowe.

Obecnie specjalizuję się w prowadzeniu pacjentów z insulinoopornością, chorobami tarczycy (w szczególności Hashimoto), anemią, chorobami jelit (SIBO, zespół jelita wrażliwego).

Ważne jest, by do pacjenta podchodzić holistycznie i ja również wyznaję tą zasadę. Czyli nie tylko dieta, ale również zadbać trzeba o sen, relaks, redukcję stresu i odpowiednie nawodnienie, czasem warto wprowadzić również suplementację. Konieczne jest również monitorowanie wyników badań krwi.

Pierwsze spotkanie przebiega w bardzo miłej atmosferze. Uwielbiam rozmawiać z pacjentami „na żywo” i dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Będę pytała o choroby, dolegliwości, zwyczaje żywieniowe, styl życia i aktywność fizyczną. Będą też pytania psychodietetyczne, a także o ulubioną kuchnię, potrawy, produkty, żeby potem zamieścić w jadłospisie przepisy na ich „chudszą” wersję. Przeanalizuję wyniki badań. Ustalimy razem cel wagowy i zaplanujemy czas trwania współpracy. Zrobię również analizę składu ciała, a następnie ją omówię.

W ciągu 7 do 10 dni roboczych wysyłam na maila indywidualny 7-dniowy jadłospis z przepisami, kaloriami, gramaturą wagową i domową, listą zakupów, listą zamienników do jadłospisu, indywidualne zalecenia oraz ewentualny plan suplementacji. Podczas układania jadłospisu sugeruję się porą roku oraz tym, żeby produkty były łatwo dostępne. Staram się również, żeby produkty użyte w jadłospisie się nie marnowały. Materiały wysyłam w formie PDF.

Wizyty kontrolne odbywają się co 3 tygodnie. Trwają około godziny. Poza przeprowadzeniem analizy składu ciała, motywuję i edukuję pacjentów żywieniowo. Pomogę „przeżyć” wesele, wakacje, weekendowy wyjazd w góry i rodzinny obiad. U mnie nie ma rzeczy zakazanych (no chyba, że to sprawa wyższa np. choroba), więc będę uwzględniać tzw. cheat meale, alkohol.